Blog

Efsanevi Golden Sahara 2 Goodyear ile Geri Döndü

Efsanevi Golden Sahara 2 Goodyear ile Geri Döndü 1

Goodyear, Cenevre Uluslararası Otomobil Şovu’nda Klairmort ile yaptığı iş birliği kapsamında efsanevi araç Golden Sahara 2’yi de ziyaretçilerin beğenisine sundu. Özel üretim olan bu araç, 50’li ve 60’lı yılların ikon olmuş otonom araçlarının öncülerinden biri olması ile tanınıyor. Araçta Goodyear’ın tasarladığı saydam ve parlak sarı renklerde lastikler bulunuyor. Goodyear Avrupa Tüketici Departmanı  Müdür Yardımcısı Henry Dumortier; 50’li ve 60’lı yılların Goodyear bünyesinde çok sayıda yenilikçi çalışmaların gerçekleştiği yıllar olduğunu söylerken bu yıllarda ayı keşfetme çalışmaları yapan firmalardan tutun kara yolu hız rekoru çalışmaları yapan firmalara pek çok firma ile iş birliğinin gerçekleştirdiğini söyledi.

Goodyear Yarı Saydam Lastik Geliştirdi

Dumoriter, yaptıkları iş birliklerinin geleceğin otonom hareket teknolojisinin geliştirilmesi için atılan ilk adımlardan olduğunu söyledi. Yeni elektronik sistemlerin test edilmesinde kullanılacak bir platform olan Golden Sahara 2, Jim Street ve efsaneleşmiş araç tasarımcısı George Barris tarafından geliştirildi. Yol üzerinde karşısına çıkan nesneleri fark etmesini sağlayan sensörlü bir otomatik fren sistemine sahip olan aracın; kontrol sistemi, hız kapasitesi, fren ve sürüş özellikleri uçaklardan esinlenerek tasarlanan bir kumanda kolu da bulunmakta. Goodyear’ın sentetik kauçuğun yarı saydam formu olan Neothane bileşimleri ile ürettiği orijinal lastikler, iç ışıklandırma sistemi sayesinde yolculuk sırasında parlama özelliğine de sahip. Goodyear’ın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini anlamak için kapsamlı çalışmalar yürüttüğü bu sistem sayesinde kötü hava koşullarında lastikler daha rahat görülebiliyor ve sürücü frene bastığında ışıkların yanmasını sağlayan bir bağlantı sistemi araç içerisinde yer alıyor.

Golden Sahara II 50 Sene Garajda Kalmıştı

Chicago’da bulunan ve 300 klasik ve özel yapım araca ev sahipliği yapan Klairmont Kollections Müzesi’nin sahibi ve kurucusu Larry Klairmont; Golden Sahara’nın bir benzerinin daha olmadığını söylerken aracın Amerikan otomobil tarihi içerisinde önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Klairmont, 2019 Cenevre Uluslararası Otomobil Şovu için Goodyear ile iş birliği yapmasıyla birlikte ekibi ile bu ikon haline gelmiş otomobili tekrar canlandırmaktan gurur duyduğunu belirtti. Popülerliğini sürdürdüğü yıllarda pek çok televizyon dizisi ve filmde boy gösterip yine bu dönemde bütün ülkeyi dolaşan Golden Sahara 2, Mayıs 2018’de Klairmont Kollections Mecum açık arttırmasında satın alınana dek 50 sene garajda yer aldı. Araç, Chicago’da yer alan klasik ve özel araç markası Speakeasy Customs and Classics tarafından restore edilip Goodyear’ın ürettiği Neothane lastikleriyle donatılarak Cenevre’de sergilendi.