Blog

Goodyear Türkiye Fabrikası %100 Yenilenebilir Enerji Kullanacak

Goodyear Türkiye Fabrikası %100 Yenilenebilir Enerji Kullanacak 1

Premium lastik üreticisi Goodyear, Avrupa ve Türkiye’deki fabrikalarında %100 yenilenebilir enerjiyi benimseyeceğini duyurdu. Bu, markanın %100 yenilenebilir enerji kullanımına yönelik çok aşamalı planının ilk adımı. Goodyear, bu planı 2022 yılına kadar Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki tesislerinin çoğunda gerçekleştirmeyi hedefliyor. Güney Afrika’daki şirket lokasyonları ve Sırbistan ve İngiltere’deki Cooper Tire fabrikaları ikinci aşamada değerlendirilecek.

Goodyear Karbon Emisyonlarını %25 Azaltmayı Hedefliyor

Uzun vadeli iklim stratejisinin geliştirilmesinin ardından gelen bu değişiklik ile Goodyear üretim tesislerinin neden olduğu operasyonel etki azalacak. Premium lastik üreticisi, karbon emisyon yoğunluğunu 2010 yılına kıyasla 2023 yılına kadar %25 azaltma hedefi doğrultusunda hareket ediyor. 2020’de Goodyear, bu tarihe kıyasla yoğunlukta %19’luk bir azalma elde ettiğini duyurdu.

Goodyear’ın Karbon Ayak İzi 260.000 Ton Azalıyor

Premium lastik üreticisi, yaklaşık 700.000 MWh yenilenebilir elektrik satın alacak ve bunun sonucunda Goodyear’ın karbon ayak izi yaklaşık 260.000 ton azalacak. Bu; Fransa, Almanya, Lüksemburg, Polonya, Slovenya, Türkiye ve Hollanda’daki üretim tesislerinin yalnızca sürdürülebilir kaynaklı enerjiyle çalışmasını sağlayacak. Goodyear, değişimi gerçekleştirmeye yardımcı olmak için şirketin hidro, rüzgar, güneş ve jeotermik biyokütle gücü kullanımını artıracak.

Premium Lastik Üreticisi Çevresel Etkilerini Azaltıyor

Goodyear EMEA başkanı Chris Delaney, üretim tesislerinde %100 yenilenebilir elektrik kullanmaya geçişle karbon ayak izini azaltma taahhüdü doğrultusunda adım atıldığını söylüyor. Bu kararın, premium lastik üreticisinin daha iyi bir gelecek sağlamak amacıyla; çevresel etkileri azaltmak için attığı ciddi adımlar arasında olduğunu belirtiyor.