Blog

Hankook Lastikleri Araştırması: Benzin Fiyatları Günlük Sürüşü Nasıl Etkiliyor?

Hankook Lastikleri Araştırması: Benzin Fiyatları Günlük Sürüşü Nasıl Etkiliyor? 1

Hankook Lastikleri tarafından gerçekleştirilen en son ankete göre; Amerikalılar benzin fiyatları ne olursa olsun tatil sezonunda yola çıkmaya kararlı. Güney Koreli premium lastik üreticisinin en son gerçekleştirdiği Gauge Index araştırması bu konuda net bir sonuç ortaya koyuyor. Amerikalıların üçte ikisi (yüzde 67) için artan akaryakıt fiyatları, günlük sürüş alışkanlıkları üzerinde orta ila büyük derecede etki ediyor. Fakat anket, araç sahiplerinin yarısından fazlasının (yüzde 57) hâla bu tatil sezonunda seyahat etmeyi planladığını ortaya koyuyor. Ayrıca; otomobil ile seyahat, ankete katılan tüm tatilciler için en popüler ulaşım şekli.

Otomobil Kullanım Oranı %36 Oranında Arttı

Devam eden pandemi de göz önüne alındığında otomobil yolculuğu açık ara en çok tercih edilen seyahat şekli. Önemli ölçüde daha fazla insan, bir yıl öncesine göre (yıldan yıla %15 artış) uzun mesafelerde seyahat etme konusunda kendilerini rahat hissediyor. Pek çok kişi, pandemi nedeniyle bunu arabayla (%61) ve uçakla (%22) yapmayı tercih ediyor. Otomobil ile seyahat eden Amerikalıların sayısı ise yıldan yıla % 36 oranında artış gösterdi. Hankook Lastikleri araştırmasına göre maliyet hâla önemli bir faktör olmaya devam ediyor. Tatil yerlerine nasıl seyahat edeceklerine karar verirken, Amerikalıların yüzde 52’si için maliyet en önemli husus. Diğer faktörler ise varış noktasına olan mesafe (%37) ve genel sağlık / güvenlik (% 31).

Uzun Yolculuklardan Önce Araç Kontrolü Önem Taşıyor

Otomobillerin kullanılması, her zaman yolculukların uzun olacağı anlamına gelmiyor. Araba kullanmak bazıları için esneklik katsa da, çoğu kişi, seyahatlerini tatilin ötesine uzatmayı planlamıyor. Noel varış yerlerine arabayla gitmeyi planlayanların sadece beşte biri (% 20) tatilden dört veya daha fazla gün önce yola çıkacak. Çoğu (%66) tatilden sonraki iki gün içinde ayrılacak.

Hankook Lastikleri Amerika Pazarlama Müdürü JJ Park: “En son Gauge Index araştırmamızdan elde edilen veriler, kısa süre içinde yoğun tatil yollarına işaret ediyor. Hankook, yoldaki beklenmedik sorunları önlemek için tüm sürücüleri yola çıkmadan önce araçlarının en iyi durumda olduğundan emin olmaya teşvik ediyor.”