Blog

Jantların Özellikleri ve Lastikler

Jantların Özellikleri ve Lastikler 1

Jant ve Lastik Seçimi Neye Göre Yapılır; Her türlü oto lastik markalarını ve desenlerini kataloglarımız da bulabilirsiniz. Taşıt lastikleri ile ilgili ayrıcalıklı bilgi almak için isterseniz internet sitemizi gözden geçirebilir dilerseniz servis noktalarımıza bizzat gelebilirsiniz. Bu makalemizde sizlere kış aylarında lastik kullanımının sürüş üstündeki etkilerinden bahsetmek istiyoruz. Herşeyden önce şunu belirtmeliyiz ki mevsimine göre oto lastik kullanmanın gerçekten sürüş üstünde oldukça çok derecede etkisi vardır. Kar lastikleri sıcaklıkların yedi 7 derecenin altına düştüğü durumlarda sizin ve taşıtınızın doğru sürüş sunabilmesi için kullanılır.

jant lastik özellikleri

Peki, sebep 7 derecenin altında diyoruz? çünkü hava sıcaklığı bu derecenin altına düştükten sonra yazın kullanılan lastikler fasılasında kullanılan ham madde yapısının farklılığı dolayısıyla talep edilen verimi vermez ve iyi sistem tutuşu sağlamaz. Eğer kış aylarında yazlık lastikleri kullanmaya devam ederseniz lastiklerdeki sertleşme itibaren karlı ve ya buzlu yollarda fren mesafesi uzayacaktır ve güvenli sürüş elde edilmesini zor sokar. Yaz lastiği satın alan oto kullanıcıları hem trafikteki diğer sürücüler açısından tehlikeli bir vaziyet oluşturmaktadır. Yaz lastiklerini kış aylarında kullanmaya çalışan taşıt sahiplerinin direksiyon ile vermiş olduğu komutları lastikler tercih edilen şekilde yola aktarılamaz. Bu sebeple sürücünün vasıta hâkimiyeti minimum seviyeye iner. Bu hallerde ise aracın yolda kayması ve olması gereken güzergâhın dışına çıkmasına neden olabilir. az Önce de belirttiğimiz bu gibi fren mesafesi de ehemmiyetli ölçüde artarak ansızın durma gereksinimlerinde lastikler fren sinyaline yanıt vermeyip aracın sürüklenmesi sonucu kazaya neden olur. Oto sahipleri arasında bilinen genel bir yanlış olgu vardır ki; bu kış aylarında yaz lastiklerinin hava basınçlarıyla oynayıp, basıncı düşürerek arabanın yol tutuşunun daha iyi olacağını zannederler. Aksine bu vaziyet tamamen yanlış bir harekettir ve düşünüldüğü gibi lastiğin yol tutuşu fazlalaşmaz.

lastik ve jant

Üstelik oto lastik için belirlenmiş hava basınç ayarlarıyla oynamak araçta herhangi bir güvenlik ve ya sürüş konforu sağlamayacağı gibi araç dengesinde de bozukluk yaşanmasına sebep olur. Bu durum ise aracın ağırlığının lastikler üzerinde eşit dağılmaması sonucu yol tutuşunu daha da düşecektir. Eğer siz de kış ayarlarında sürüş güvenliğini ve konforunu sağlamak istiyorsanız kışlık oto lastik seçeneklerimize bakarak şirketimizle irtibata geçebilirsiniz. Zamanımızda kullanılan taşıtlarda birçok çeşit hafif alaşımlı jant görüyoruz. Bunun sebebi oto sahibinin aracı için hem arabanın yol tutuşunu en üst seviyeye çıkarır, hem de dış görünümüne katkı sağlamış olabilir. Hususiyetiyle coupe taşıtlarda gördüğümüz jantlar yolda giderken çukur ve girintilerde daha sınırlı hasar görmesini sağlar. Doğru seçilmiş oto lastiğin yol tutuşu performansı tabi ki özensiz seçilmişlere göre daha konforlu olur. Bazı jantlar otomobilin fren disklerinin soğumasına birlikte yardımcı olduğu bilinir. Her zaman otomobilde balatalar yoğun şekilde mühimdir o nedenden alacağınız jantlar kaliteli bir marka yada oto üreticisinin belirlediği özelliklere uygun nitelikte olmasına çok dikkat edilmelidir. Arabalar bozuk yollarda oldukça kayıp görür. Bu nedenden kaliteli bir çelik jant tercih edilmesi bu yönde aşırı önemlidir. Hem aracınızı korumuş mümkün hem de sık sık bakım ve onarımla uğraşmadan tasarruf etmenize fayda sağlar. Bilinmemiş marka bir jant alıp sonraları daha sık masrafa neden olabilir! Aracınızın zarif ve estetik görünmesine katkı sağlayan jantlar, aslında aracın zeminden gelebilecek darbelerini esneyerek yumuşatan ve aracın ziyan görmesini engelleyen bir öge olduğunu unutmayalım. Lastiklerin ve balataların daha dayanıklı ve uzun soluklu kullanılmasını sağlar! Yolda giderken su yahutta diğer tam sıvılardan etkilenmez ve paslanmaz dır. Jant kullanan insanların araçlarında daha küçük mesele çıktığı görülmektedir. Bunun asil sebebi bilindik kaliteli ve araca uygun bir marka jant kullanılmasıdır. Jantlarınızı hususuyla bir anda karşınıza çıkacak yüksek çukurlarda dikkat ederek koruyabilir ve kaldırım gibi katı cisimlerden ırak tutarak ömrünü uzatabilirsiniz. Türkiye’de bulunan ve memleket dışından ithal edilen jant modelleri zamanımız piyasasında oldukça müfrit çeşide sahiptir. fakat jant alırken TSE standartlarına müsait olup olmadığına dikkat ediniz. Otomobil piyasasında yaşanan teknolojik gelişmelerin beraberin de getirdiği kaliteli ve prodüktör firmanın desteklediği en yeni jantlar bulunmaktadır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken öğe ise tercih edeceğiniz çelik jantların kilogramı, ölçüleri ve tasarımında yapılan ayarlar epey bir değer arz etmektedir. Kalitesiz bir jant nelere sistem açabileceğini hülya etmek zor doğrusu fakat bazı zamanlar öyle anlar olmakta ki ölümle bile sonuçlanan kazalara davetiye çıkarabilir.