Blog

Lastik Endüstrisi Projesi 15. Yılını Kutluyor

Lastik Endüstrisi Projesi 15. Yılını Kutluyor 1

Lastik Endüstrisi Projesi (Tire Industry Project – TIP), 15. yıldönümünü kutlamak için lastik ve yol aşınma parçacıkları (TRWP) hakkındaki bilimsel araştırmalarını ücretsiz olarak paylaşıyor. Lastik sektörü içerisindeki 11 büyük küresel üreticinin katılımını içeren lastik sürdürülebilirlik forumu, 23 Temmuz’da yaptığı açıklamada, araştırmasını daha önce paywall tarafından caydırılmış olabilecek paydaşlara ulaşma umuduyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

Lastik Endüstrisi Projesi Araştırmalarını Ücretsiz Yayınlıyor

Lastikler ve yol yüzeyi arasındaki sürtünme ile ortaya çıkan TRWP, lastik sırt malzemesi ve yol kaplama malzemesinin bir karışımı. TIP, 2005’ten beri lastik ve yol aşınma parçacıkları üzerine araştırmaları destekliyor ve şu anda hakemli çalışmalarını çevrimiçi olarak ücretsiz olarak sunuyor. Lastik Endüstrisi Projesi, “TIP, TRWP’nin bilimsel anlayışına ve bunun insan sağlığı ve çevre üzerindeki potansiyel etkilerine önemli katkıda bulunmaya kararlıdır” açıklamasında bulundu.

Lastik Endüstrisi Projesi Lastik Devleri Tarafından Yönetiliyor

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) çatısı altında faaliyet gösteren TIP, şu anda lastik sektörü liderleri arasında yer alan Bridgestone, Goodyear ve Michelin tarafından yönetiliyor. Dünya lastik üretim kapasitesinin yaklaşık % 65’ini temsil eden TIP ( Lastik Endüstrisi Projesi ) üyesi CEO’lar, iki yılda bir proje ilerlemesini gözden geçirmek ve iki yıllık çalışma planını onaylamak için toplanıyor.

Lastik Sektörü Birlikte Çözüm Üretiyor

WBCSD’nin Lastik Endüstrisi Projesi (TIP), lastiklerin kullanım ömürleri boyunca olası insan sağlığı ve çevresel etkileri üzerine araştırmalar yürütüyor. TIP, lider lastik imalat şirketleri tarafından üstlenilen küresel bir girişim. Lastik sektörü içerisindeki TIP üyesi şirketler birlikte kullanım ömrü dolmuş lastik yönetimi, lastik ve yol aşınma parçacıkları ve sürdürülebilir doğal kauçuk gibi konularda sürdürülebilir bir gelecek için çözümler üretmek için çalışıyor. TIP üyesi şirketler, alfabetik sırayla şöyle: Bridgestone , Continental AG, Cooper Lastik ve Kauçuk Şirketi,  Goodyear Lastik ve Kauçuk Şirketi, Hankook Lastikleri, Kumho Lastikleri, Michelin, Pirelli & SpA, Sumitomo Kauçuk Endüstrisi, Toyo Lastik ve Kauçuk A.Ş., Yokohama Kauçuk A.Ş.