Blog

Lastik Kullanımı

Lastik Kullanımı 1

Lastik Kampanyaları ve Ucuz Oto Lastikler; Otomobil lastiklerinin kampanyalarının başladığı şu haziran aylarında siz de lastiklerinizi mi değiştirmek istiyorsunuz? bilhassa kış aylarına girerken nitelikli oto lastik kullanması ve kış lastikleri konusu için bilgi mi almak istiyorsunuz? O halde bu yazıda, kış oto lastik kullanımı arzu edenler için kısa bilgiler verecek ve nasıl tercih yapmanız gerektiği mevzusuna öncelik vereceğiz.

lastik kullanım şekli

Genel olarak yapılan testlere göre sürüş güvenliği açısından havanın yedi 7 derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda üreticiler nedeni ile kış lastiklerinin kullanılması tavsiye edilir. Kışın ve yazın oto lastik alımlarında dikkat çekici ilk farklılık; desen yapıları ve kullanılan malzemeler olabilmekte. Eğer kış lastiği alacaksanız öncelikle aracımızın lastik ebatlarını bilmeliyiz. Bu ebatlar aracın teknik olarak belirtilen verilerine ve uygulanan jantlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ola ki aracımızın lastik ebatlarını bilmiyorsanız; otomobilinizde şu an bulunan lastiklerin üstünden okuyabiliriz veya otoların ön iki kapısında, kapı içlerinde ve ya benzin deposunun kapağının içinde göreceğimiz etiketlerden de vasıta üreticileri yönünden tavsiye edilen oto lastik ve seçenek lastik ebatlarını bulabilirsiniz. Buradan okuyarak en azından aracınızda kullanmanız gereken doğru lastik ebadını görüp oto lastik alımlarında buna uygun olarak seçim yapabilirsiniz. Arabanızda kullanmamız gereken lastik ebadını öğrendikten sonra lastiğin kış lastiği olup olmadığını üstünde bulunan kristal işaretine yada MS ibaresine bakarak anlayabiliriz. Şayet bu işaretler var ise lastiklerinizin kış lastiği olup 7 derecenin altındaki hava koşullarında rahatlıkla kullanabilir ve güvenli sürüş sağlayabilirsiniz. Kış aylarında doğru oto lastik kullanması sürüş güvenliği ve konforu açısından yoğun şekilde önemlidir. Bilhassa yol tutuşu ve fren mesafesi konularında lastiklerden kaynaklanabilecek sorunlar trafikte önemli kazalar oluşmasına sebebiyet verebilir. Hem kendimizi hem trafikteki diğer sürücü ya da yayaları düşünerek kış aylarında kış lastikleri kullanmalıyız. Ansızın durmamız gereken durumlarda, virajlarda, yokuşlarda veya bayırlarda aracınız ile seyir ederken karlı ve buzlu yollarda kış lastiği kullanmak kayma riskini büyük ölçüde önleyecek ve sürüş güvenliğini arttıracaktır.

lastik kullanımı

Şayet siz de fena hava koşullarında trafikte sıkıntı yaşamak istemiyorsanız bizimle iletişime geçerek oto lastik fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz. Baharın tatlı esintisi kendini hissettirirken uzun yola çıkmak için planlar yapan müşterilerimiz için daha güvenli bir sürüş öneriyor ve yaptığımız lastik kampanyaları ile sizlere müsait fiyatlar ve uygun ödeme alternatifleri sunuyoruz. Bu yılın lastik kampanyaları ve seçeneklerini görmek için derhal kataloglarımıza göz gezdirebilirsiniz. Eğer lastik kampanyaları geçmiş ise yine sizler için uygun fiyatlarla alım/ satım hizmeti vermekteyiz. Araba lastikleri ile alakalı çok sorulan sorulardan biri şekilde karşımıza gelen lastik etiketlerinin nasıl okunacağı konusu için sizler için biraz bilgi vermek istiyoruz. Etiketleme sistemi 2009 yıllında Avrupa Parlamentosu nedeni ile kabul edilmiş olup memleketimizde 2012 den bu güne uygulanmaktadır. Bu yönetmelik Temmuz 2012 den itibaren imal edilen tüm otomobil, ağır oto, ticari ve otobüs lastikleri için geçerlidir. Lastik etiketleme sisteminin amacı; güvenli sürüşten ödün vermeden yakıt tüketimini ve lastik hariç gürültüsünü azaltarak ekonomik verimliliği ve etraf verimliliğini sağlamaktır. Bu sistem sayesinde vasıta malikleri ürünler konusunda daha detaylı bilgi edinip lastik kampanyaları için araştırma yaparken eleme olanağına sahip olacaklardır. Etikete bakılınca sol tarafta enerji verimliliği sınıflandırması yapılıyor. Yakıt tüketimini etkileyen yuvarlanma direncine göre A dan G ye bir sıralama yapılırdı. A ve G sınıfları arasındaki yakıt tüketimi farkı 100 km de 0.5 lt şekilde belirlenmiştir. Bu da yılda yaklaşık olarak 80 ltlik bir yakıt tüketimine denk gelir. Etiketin sağ tarafında ise yaş yüzeyde fren mesafesini belli eden yine A- G aralığında bir sınıflandırma vardır. A, en kısa fren mesafesini G ise en uzun fren mesafesini göstermektedir. A ve g sınıfları arasındaki fren mesafesi yaklaşık şekilde 18 m.gibi bir uzunluğa tekabül etmektedir. Etiketin alt kısmında da lastiğin çıkarmış bulunduğu hariç gürültünün desibel cinsinden değeri yer alır. Lastik fiyatları alınacak lastiğin ebadına ve modeline göre farklılıklar gösterir lakin her ürün için lastik kampanyaları yapılıyor. Sitemizde markalarına göre ayırdığımız fiyatlandırmalara bakarak yaz ya da kış lastikleri için sorgulama yapabilir, lastik kampanyaları ve seçeneklerini gözleyebilirsiniz. Sağlıklı hizmet anlayışını görev edinen personelimizle siz için en cazip fiyatları sunmaya ve lastik kampanyaları düzenlemeye devam ederiz.