Blog

Nokian’dan Lastik Kontrolü Önerileri

Nokian’dan Lastik Kontrolü Önerileri 1

Nokian Lastikleri, yeni kampanyası kapsamında lastiklerle ilgili en önemli 10 kuralı yayınladı. Bu kurallarla; iklim şartlarına ve araca uygun lastik seçimi yapılması gerektiğini vurgulayan Nokian, lastik bakımı için de ayrı bir parantez açıyor. Nokian, lastik kontrolü ve bakımının düzenli yapıldığı sürece sürüşün güvenli olabileceğini belirtiyor. Yalnızca doğru lastik seçimi yapmak güvenli sürüş için yeterli olmuyor.  Nokian, lastiklerin en yüksek performansı sunması için yapmanız gerekenleri anlatıyor.

Rotasyon Önemli Lastik Bakımı Uygulamaları Arasında Bulunuyor

Her sürüş yaptığınızda lastikleriniz biraz daha aşınıyor ve tüm lastiklerin eşit şekilde aşınması, güvenlik açısından büyük önem taşıyor. Çözüm için her 5 bin -10 bin km arasında lastik rotasyonu gerçekleştirmek önemli. Sürüş sırasında titreşim sorunu, düzensiz aşınmanın göstergesi. Lastik bakımı için önemli olan rotasyon, lastiklerin yerlerinin değiştirilmesi anlamına geliyor. Rotasyonun nasıl yapılması gerektiği araç ve lastik tipine göre değişiklik gösteriyor.

Lastik Basınç Kontrolü Güvenlik Açısından Önem Taşıyor

Nokian, lastik basıncının düşmesine izin vermemeniz gerektiğini söylüyor.  Bunun için de düzenli aralıklarla lastik kontrolü yapılması önem taşıyor. Lastik basıncının lastikler kullanılmamışken; soğukken kontrol edilmesi gerekiyor. Lastik basıncının kontrol edilmesi ve araç üreticisinin önerdiği değerlere uygun olarak lastiklerin şişirilmesi, en önemli lastik bakımı rutinleri arasında yer alıyor. Lastik basıncı; güvenlik, lastik ömrü ve performansı üzerinde önemli etki taşıyor. Araç üreticisinin önerdiği basınç bilgisi; araç kataloğunda ve sürücü kapısının, torpido gözünün veya benzin kapağının iç tarafında bulunabiliyor. Nokian, soğuk havalarda lastik basıncının düşebileceği ile ilgili sürücüleri uyarıyor.

Lastik Kontrolü Yapılırken Diş Derinliği Göz Ardı Edilmemeli

Nokian, son olarak gözünüzün lastik diş derinliği üzerinde olması gerektiğini söylüyor. Lastik diş derinliği düştükçe lastiklerin yol tutuşu azalıyor. Bu da manevra kabiliyetinin kötüleşmesine, suda kızaklamaya, buzlu ve karlı zeminlerde kaymalara neden olabiliyor. Diş derinliği için lastik kontrolü , lastik diş derinliği ölçer veya madeni para ile yapılabiliyor. Lastik dişleri arasına 1 TL’yi yerleştirdiğinizde paranın dış tarafında bulunan halkanın görünmesi, lastiğin yaklaşık 3 mm diş derinliği kaldığı anlamına geliyor. Bu durumda; yakın zamanda lastiklerin değiştirilmesi öneriliyor. Nokian lastikleri üzerinde bulunan diş derinliği göstergeleri de lastiğin kalan diş derinliğini gösteriyor.