Blog

Oto lastikler ve fiyat konusu

Oto lastikler ve fiyat konusu 1

Araçlarınızdaki lastikler, arabalarda yere değen kauçuk ve tellerin birleşimi ile üretilen parçalardır. Lastiklerin çok sayıda türü bulunmaktadır ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri ayrı ayrıdır. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun sebebi ise kullanılan malzemelerin, daha esnek, soğuğa güçlü ve yol tutuş niteliğinin öteki türe göre çok olmasıdır. Lastik alırken aranan çeşitli nitelikler olmaktadır. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan kalite arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha ucuzdur.

Lastikler de bakılan esas nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine özel geliştirdiği bir noktası bulunmaktadır. Bunların içerisinde maksimum ciddiyet verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50-60 liradan başlayarak 1000 TL ve üstüne çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin nitelikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunur. Ancak, ekonomi seviyesine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından evvela güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. sebebi ise aracın yere münasebet eden tek parçası lastiklerdir ve araç güvenliği için en ciddi kısım şekilde sayılmaktadır. Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu güçlü olması, ani frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması bilinenden önemlidir. aksi halde hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir. Ucuz markalar da araç sahiplerine hizmet vermektedir. fakat, asıl mühim olan, firmanın güvenilirliğidir.

lastik

Kimi sürücüler ucuza lastik edinebilmek adına, hiç bir kriter bulundurmadan, araç niteliklerini dikkate almadan, sadece lastik fiyatlarındaki ucuzluk nedeni ile bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Bu sayede hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki şahısların hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem maddi açıdan hem manevi anlamda ciddi boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine önem verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz adına en doğru davranış olacaktır. Doğru zamanda doğru lastik seçimi, araca elverişli lastiğin seçimi pahalıda olsa göz ardı edilmemeli.