Blog

Otomobil lastikleri ve fiyat meselesi

Otomobil lastikleri ve fiyat meselesi 1

Araba lastikleri, araçlarda yere değen kauçuk ve tellerin birleşimi ile imal edilen parçalardır. Lastiklerin birçok türü bulunmaktadır ve çeşitlerine göre lastik fiyatları belirlenmektedir. Yaz ve kış lastikleri başka başkadır. Kış lastik fiyatları yaz lastiklerinin fiyatlarına oranla daha yüksektir. Bunun sebebiyse uygulanan materyallerin, daha esnek, soğuğa sağlam ve yol tutuş niteliğinin diğer türe göre çok olmasıdır. Lastik alırken aranan türlü nitelikler bulunmaktadır. Aranan niteliğe göre de lastik fiyatları değişim gösterir. Aranan nitelik arttıkça fiyat da yükselir. Orta düzey bir lastikte ise, lastik izmir fiyatları daha uygundur.

Lastikler de istenen esas nitelikler, başta güvenilirlik olmak üzere, konforlu olması, uzun ömürlü olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması ve gürültü düzeyinin düşük olmasıdır. Her markanın da kendine hususi geliştirdiği bir noktası bulunur. Bunların içerisinde en iyi önem verilen niteliğe göre marka seçimi yapılmalıdır. Lastik fiyatları izmir ilinde 50 liradan başlayarak 1000 TL ve yukarı çıkabilmektedir. Ayrılan bütçenin çokluğuna göre alınabilecek lastiğin nitelikleri de yükselecektir. Daha ucuz markaların lastiklerini edinebilme imkânı bulunmakta. Fakat, ekonomi seviyesine göre lastiğin de kalitesi farklılık göstermektedir. Lastik fiyatlarından evvela güvenilirlik ön plana çıkarılmalıdır. sebebi ise aracın yere münasebet eden tek parçası lastiklerdir ve vasıta güvenliği adına en kayda değer kısım şekilde sayılmaktadır. Bu sebeple aracın lastiklerinin yol tutuşu kuvvetli olması, birden frenlerde kayma yapmamalı, motorun gücüne ayak uydurabilecek niteliklerde olması ciddi bir şeydir. ters durumda hayati tehlikeler ile karşılaşılabilmektedir. Ucuz markalar da vasıta sahiplerine hizmet vermektedir. fakat, asıl önemli olan, firmanın güvenilirliğidir.

lastik fiyatları

Kimi sürücüler ucuza lastik edinebilmek için, hiçbir kriter bulundurmadan, vasıta özelliklerini dikkate almadan, yalnızca lastik fiyatlarındaki ucuzluk nedeniyle bu tür yanlış seçimlerde bulunabilmektedirler. Böylece hem kendi hayatlarını hem trafik düzenindeki insanların hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ucuz mal edinmek hem parasal manada hem manevi manada kayda değer boyutlara ulaşabilecek zararlara yol açmaktadır. Lastik fiyatlarından evvel lastik güvenilirliğine önem verilmesi, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz adına en doğru davranış olacaktır. Doğru sürede doğru lastik seçimi, araca uygun lastik seçimi, fiyatı ne olursa olsun seçilmelidir.