Blog

Otomobiller ve Lastik Seçimi

Otomobiller ve Lastik Seçimi 1

Oto lastikler vasıtaları taşıyan, fren yapıldığında ve viraj alınırken arabanın güvenle yola tutuşunu sağlamakta olan, zevkli ve güvenli uzun sürüşler için, yolun niteliğine bağlı olmaksızın sevdiklerinizin ve sizin güvenliğini sağlamakta olan vasıtanın en ciddi parçasıdır. Uzun seyahatlerde özellikle fazla hızlı araç kullanımında oto lastik yolu tutuşu çok fazla mükemmel olmalıdır ve bu uzun yolculukların bir sorun değil de eğlence haline gelebilmesi yine otomobil lastiği sayesinde olmakta. Bütün bunların sağlanması sizin lastik alırken çok dikkat etmeniz gereken değişikliklere ve yapacağınız harcamalara bağlıdır. İlk olarak merak edilmekte olan soru oto lastik nasıl bir biçimde tercih edilmiş olmalı. Araçlar için lastikleri J.B Dunlop’un oğlunun üç tekerlekli bisiklet için geliştirdiği lastik modeli ile hayatımıza girmiş ve artık ileri teknolojiler kullanılarak geliştirilmiş zamanımızda araçlarımızda kullandığımız lastikler imal edilmektedir. Çadırlada kullanılan kumaşların tekerlerin üstüne çivi ile çakılarak içlerine hava basılmasıyla elde edilmiş olan ilk teker modeli Goodyear şirketinin lastiklerin ham maddesi olan kauçuğu kükürt ile pişirip üretmesi ile lastik iyice gelişmeye meyil etmiştir. Daha sonrasında bu üretilen tekerleri güçlendirmek için çelik ile katkı yapılmıştır. Ve çağımızda bizim sürücülerin güvenliğini sağlamakta olan tüm araçlar için en önemli parçalar arasında yer alır.

lastik seçimi

İçinde bulunduğumuz çağda lastik kauçuk, kord bezleri ve çelik teller ile çok farklı kimyasal maddelerin bir araya getirilmesinden meydana gelmiştir. Lastik sırt, omuz bölgesi, yanak kısmı, topuk bölgesi, topuk telleri, karkas yapı, çelik kuşaklar ve astar gibi kısımlardan bir araya gelmiştir. Sırt kısmı; tüm lastikleri yolla temas etmesini sağlayan en üst bölümdür. Sırt bölgesindeki oluklar ıslak zeminlerde suyu deşarj edebilmeye, dolu blok bölgesi ise yol tutuşa ve fren gücünü iletmeye fayda sağlar. Omuz; sırt ile yanağın birleştiği bölümdür. Kauçuktan yapılmaktadır. Yanak; lastiğin topuk ve omuz bölgesi içinde kalan bölgesidir. Yanak yardımıyla arabada konforlu sürüş sağlanır. Topuk; janta ilişki eden bölümdür. Damak teli lastiği jantın etrafında tutulmasını sağlar; jant ucu üstünde gerekli esnekliği sağlamaya fayda. Karkas yapı; damak teli ile lastik içinde iletimi sağlar. Kuşaklar; sırt deseninin altında uzanan dar katmanlara diyoruz. Çelik ve bez olan çeşitleri mevcuttur. Astar; hava sızdırmazlığını verici kauçuk yapıdır. Lastiğin içindeki havanın dışarı çıkmasını engeller. Lastiğimiz için ciddi parçalardan bahsettik ve biraz olsun lastik için neler önemlidir nelere dikkat edilmelidir bu gibi sorulara kafamızda cevaplar bulduk. Bir de oto lastik konusunda özenli davranılması gereken bir öteki husus jant uygulamasıdır. Lastik ve jant dönüşüm tablosuna göre uygun jant seçimi yapılır.

lastik seçme

Jant seçimi için şayet tavsiye edilen jant eni 5.0 ise bunun bir altı 5 veya 5.5’lik jantları seçmek gibi bir genişliği olmaktadır. Nihai tüketicilerin çoğu oto lastiklerin yanak kısmındaki yazılara yazılara pek bakmaz. Markanın yanında bu tip bilgilerde önemlidir. 186 65 R 15 85H TL yazan bir lastikte 185 değeri lastiğin taban genişliğini, 65 sayısı size lastiklerin kesit oranını 15 olan bölümde lastiğin jant çapını, R lastiğin beden yapısını, 85 yük endeksini H sürat limitini belirtmektedir. Bundan böyle oto lastiklerimizin yanak bölgesine baktığımızda boş gözlerle değil de bilgi ile dolu gözler ile bakarak en doğru seçimi yapabilirsiniz. Araçlarınızda kullandığınız lastiklerin uzun ömürlü ve yüksek performanslı kullanılabilmesi için hava basıncı, rot ayarı, balans ayarı, rotasyon, yük miktarına müsait lastiğin alınması, araç hızı, yolların ve mevsim şartlarına dikkat edilmesi önem taşımaktadır. Bütün bunların sağlanmasına rağmen uzun yolculuklarda lastikleriniz patlarsa nasıl bir yol izleneceği bütün sürücüler yönünden bilinmesi oldukça önemli bir konudur. Eski patlayan lastikler; bijon anahtarı yardımıyla çıkarılıp tamamen çıkarılmadan kriko ile araç kaldırılmalıdır. Havası inmiş tekerlek takılı olduğu yerden ayrılmalıdır ve küçük lastik yada stepne takılır. Böylece sürüşe devam edilebilir. Eski lastik artık değişmesi lazımdır. Arabalarda 4 lastiğin aniden değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Lakin böyle pozisyonlarda bir lastik de alınabilir. Oto lastik alımına gerekli özeni gösterdikten sonra yeni oto lastiklerinizin keyfini sürün.