Blog

Yeni Formula 1 Lastikleri Pilotların İsteklerine Göre Tasarlandı

Yeni Formula 1 Lastikleri Pilotların İsteklerine Göre Tasarlandı 1

Pirelli’nin motor sporları alanındaki başkanı Mario Isola, 2022 Formula 1 lastikleri hakkında açıklamalarda bulundu. Isola, yeni lastiklerin F1 pilotlarının istekleri dikkate alınarak geliştirildiğini belirtti. Pirelli 18 inç lastik kullanımına geçiş ile motor sporları tarihinde köklü bir değişime yol açıyor. Yeni Formula 1 lastikleri ile değişen sadece boyut değil. Lastiklerin yapısı da büyük ölçüde değişiyor. İtalyan premium lastik üreticisi, 2011’den bu yana F1 için tek tedarikçi konumunda.

Yeni Formula 1 Lastikleri Rekabeti Arttırıyor

Pirelli, sürücülerden gelen talepleri dinleyerek Formula 1 lastikleri için değişime gitti. Yeni lastikler, eskisine göre aşırı ısınmayı azaltan teknolojiler ile sunuluyor. Böylece F1 lastikleri pilotlar tarafından daha fazla zorlanabilecek. Bu sayede motor sporları rekabeti de artacak. Mario Isola, pilotlardan gelen talep dikkate alındığını aynı zamanda; bu kararın FIM, FOM ve takımlar tarafından ortak bir şekilde verildiğini söylüyor.

Formula 1 Lastikleri Artık Daha Dayanıklı

Mario Isola’ya göre 22 Grand Prix yarışının olduğu yoğun bir sezonda ve kısıtlamalar altında yeni lastikleri tasarlamak büyük bir başarı idi. Yeni Formula 1 lastikleri tasarlanırken aşınmaya karşı dayanıklılık dikkate alındı. Pilotların lastikleri daha fazla zorlayabilme isteği göz ardı edilmedi. Isola, F1 pilotlatının “tekerlek tekerleğe” bir savaş vermek istediğini söylüyor. Bu talepleri dikkate alan Pirelli hem ekiplerle hem de FIA ve FOM ile görüşerek pilotların taleplerine karşılık verme konusunda anlaştı.

2022 F1 Lastik Test Sonuçları Ne Gösteriyor?

2022 Formula 1 lastikleri için yeni bir yapı ve profil tasarlandı. Yeni hamur bileşikleri geliştirildi. Isola, yeni yaklaşımla geliştirilen lastiklerin premium lastik üreticisinin tüm faaliyetleri üzerinde olumlu etki edeceğini söylüyor. Yeni F1 lastik testleri, oldukça başarılı geçti. Özellikle odaklanılan aşırı ısınma sorununa karşı önemli ilerleme katedildi. Isola, aşınma açısından ise bir tahminde bulunmanın zor olduğunu söylüyor. Çünkü yeni Pirelli lastikler, test araçları ile değerlendirildi. 2022 Formula 1 araçları ile durumun nasıl olacağı yarışlarda görülebilecek. İtalyan firma, tek lastik tedarikçisiyken BBS de tek jant tedarikçisi. Isola, Pirelli’nin 2020’de BBS ile çalışmaya başladığını ve bu çalışmaların oldukça faydalı olduğunu belirtiyor.