Blog

Hankook İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Hankook

Dünyanın önde gelen premium lastik üreticilerinden biri olan Hankook Lastikleri , şirketin 1.4207 trilyon KRW konsolide küresel satışı ve 105.8 milyar KRW faaliyet kârına sahip olduğu 2020 1. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde yaşanan ekonomik yavaşlama ile birlikte lastiklere olan talep büyük oranda düştü. Bu düşüş, Hankook Lastikleri’nin satışlarını da etkiledi. Covid-19, orijinal ekipman lastikleri ve yenileme pazarına olan talebi azaltmanın yanı sıra; küresel üretim tesislerinin çalışma günlerinin değişmesine yol açtı. Bu nedenle; büyük küresel pazarlar üzerinde genel bir etkiye sahip oldu.

Hankook 18 inç Üzeri Lastiklerin Satışını Arttırdı

Covid-19 salgınının tüm etkilerine rağmen 18 inç ve daha büyük lastikler, geçen yıla oranla % 2,7 artışla binek otomobiller için lastik satışlarının % 33,7’sini oluşturdu. Bu sonuçlar, Hankook Lastikleri’nin küresel üst seviye teknoloji ve kalitesini kanıtlar nitelikte. Özellikle, Güney Kore, Kuzey Amerika ve Çin gibi büyük pazarlarda 18 inç üzerindeki yüksek inç lastik satışının istikrarlı bir şekilde artması, Güney Koreli’li lastik üreticisinin premium marka imajını daha da pekiştirdi.

Hankook Rekabetçiliğini Güçlendirmeyi Planlıyor

Hankook, ileriye bakarken; büyük pazarlarda yüksek inç lastiklerin (18 inç ve üzeri) satışlarını genişleterek ve premium otomobiller için OE lastikleri tedarik ederek ürün rekabetçiliğini güçlendirmeyi planlıyor. Hankook ; SUV, binek, hafif ticari araçların yanı sıra otobüs kamyonlar için de üretim yapıyor.

Hankook Dağıtım Stratejilerini Yeniliyor

Hankook , Covid-19 nedeniyle zorlu piyasa koşullarının üstesinden gelebilmek için, çeşitlendirilmiş bir ürün portföyü ile küresel üretim ve dağıtım ağlarına dayalı satış kanallarının sürekli genişletilmesi de dâhil olmak üzere denizaşırı her bölge için dağıtım stratejilerini optimize ederek kademeli olarak satışları iyileştirme açısından avantaj sağlıyor. Güney Kore menşeili üreticinin dünyanın birçok farklı bölgesinde; Ar-Ge merkezleri ve satış pazarlama ağları yer alıyor.