Oto Lastik

Kış Lastiği Hakkında İpuçları

Kış Lastiği Hakkında İpuçları 1

kar_lastik_etiketiKış aylarında, zorlu yol koşullarında sürücülerin imdadına koşan kar lastikleri konusunda bilgi sahibi olmak için uzmana danışmak, internette araştırma yapmak gibi yöntemlere sıklıkla rastlansa da, elimizdeki mevcut kar lastiği hakkında bilgi almak yanaklarda bulunan semboller ve yazıları okumak kadar kolaydır. Yanaklara bakarak lastiğin markasını, ölçülerini, hangi şartlarda kullanıma uygun olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Kış Lastiği ve Karakteristik Özellikleri

kar_lastigi_etiketiHer lastiğin kendine ait karakteristik özellikleri vardır. Bu özellikleri öğrenmek için bakmamız gereken yanaklar adeta lastiğin kitabesi gibidir. Tabi bu kitabeyi okuyabilmek için işaret ve yazıların manasını bilmek gerekir. Mesela binek tipi bir aracın lastiğine baktığımızda neler görürüz bir bakalım. M+S ibaresi gördüğünüzde bu lastiğin kar lastiğiolduğunu anlarız. ( P 265/ 60 R 18) ibaresi lastiğin ebat bilgileri ve hangi tür araçta kullanılacağını gösterir. “P” Lastiğin binek tipi bir araç için üretildiği anlamına gelir “265” lastiğin milimetre bazında lastiğin genişliğini gösterir. “60” lastiğin boy ve en oranını belirtir ve herhangi bir uzunluk ölçüsü ile değil % değeri ile bilgi verir. Bu lastikte en boy oranı; 265*%60=159 mm dır. “R” lastiğin gövde yapısını anlatır ve nihayet en sonda bulunan “18” ise jant çapını inç bazında belirtir bize. Üçgen içerisinde kar tanesi işareti kar lastiği arayanların ilk baktığı sembol olmalıdır. Lastiğimize bakmaya devam ettiğimizde “temperature, traction, PSI ve Q-Z arası ibareler görürüz. “Temperature “ yanında ki harf değerleri ile kullanılır ve bu harfler A,B ve C şeklindedir ve lastiğin ısıya karşı dayanıklılığı belirtir. En yüksek değeri “A” dır. “Traction” lastiğin ısla yolda durma yeteneğini ve çekiş gücünü simgeler. Bu simgeler “AA” “A” “B” ve “C” olarak sıralanır. “PSI” lastik basınç değerini anlatır ve yanağın janta yakın olduğu yerde bulunur.

Kar Lastiği Üzerindeki Sembollerin Anlamları

kis_lastikleriBazı sürücüler Karlı yol şartlarında lastik havasını düşük tutarak daha iyi tutuş sağlayacağı fikrine sahip olsa da bu doğru değildir. Her lastik kullanım amacı nedeni ile değişik basınç değerlerine sahiptir. PSI harfleri yanında bulunan rakamlar ile normal ve maksimum değeri ifade eder “44 PSI 35 PSI”. Lastiğin maksimum hız değerleri Q ve Z arasında değerlendirilir. Normal binek bir araç için bu değerlerin “S-T” olması yeterli iken Ferrari gibi yüksek performans araçlarında değer “Z” ye kadar yükselir. Lastiklerin bilgilerine bakarken aslında en çok dikkat etmemiz gereken şey lastiğin tarihi olmalıdır çünkü 4 yılınız doldurmuş bir lastik işlevini kaybeder. Lastiğin üretim tarihi kare içerisindeki rakamlar dizisinde verilir. Verilen dört rakamın ilk ikisi yılın hangi haftasında son ikisi ise hangi yılda üretildiğini anlatır. “0314” şeklinde bir rakam gördüğümüzde lastiğimizin 2014 yılının üçüncü haftasında yani ocak ayında üretildiğini anlayabiliriz. Kar lastiği seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken son ibare ise RMA, ASTM şartlarını sağlayan lastiklerde bulunması gereken özel sembollerdir.


Almaya kara verdiğimiz
kar lastiği hakkında yeterli bilgiye sahip olmak güvenliğimiz ve mali giderlerimiz bakımından yararımıza olacaktır. Lastik üzerinde bulunan ibarelerin manasını bilmek ise bu konuda en büyük yardımcımız olacaktır.