Blog

Michelin Pilot Sport Bütün Zorlukları Aştı

Michelin Pilot Sport Bütün Zorlukları Aştı 1

Michelin’in Pilot Sport lastiği Saudia Ad Diriyah Formula E yarışında zorlu bir testi başarıyla tamamladı.Beklenmeyen şiddetli sağanak, büyük su birikintilerinin parkuru güvensiz hale getirmesine sebep oldu. Test programı da buna göre ayarlandı. Sabahın ilk serbest seansı iptal edildi. İkincisi, görevlilerin fazla suyu bir kenara atmasına zaman vermek üzere 10:15’e ertelendi. Bunu 11:25’te iki eleme oturumu izledi.Bütün zorluklara rağmen; lastik, olağanüstü çok yönlülüğü sayesinde yüksek performansını sürdürdü.

Araç Ağırlığı Artarken Lastik Ağırlığı Azaltıldı

Michelin’in Formula E lastik programı yöneticisi Serge Grisin: “Yeni Michelin Pilot Sport, hem ıslak hem de kuru zeminlerdeki performansı ile öne çıkıyordu. Ancak çok yönlülüğü bu vesileyle daha fazla yükseldi. Önceki jenerasyon lastiğimiz, yuvarlanma direncindeki önemli düşüş sayesinde otomobillerin potansiyelini arttırıyordu. Gen2 otomobilleri hem daha ağır hem de daha güçlü olmasına rağmen; mühendislerimiz şimdi üçüncü nesil Formula E lastiğimizin ağırlığını 2kg’dan daha fazla azalttı.”

Michelin Yarış Teknolojilerini Tüm Lastiklerine Uyarlıyor

“Sezon öncesi testler, iyi bir ilerleme kaydettiğimizi, bunun açıkça bir yarış ortamında olduğunu kanıtlamaya istekli olduğumuzu ve bunu başardığımızı gösteriyor. Şimdi sezon boyunca yeni lastiğimizin performansını analiz etmeye devam edeceğiz, çünkü hedefimiz bu teknolojik gelişmeleri mümkün olan en kısa sürede gündelik lastiklerimize taşımak.”