BlogOto Lastik

ZC Rubber, Gelişmiş Performans için Yeni Chaoyang SUV Lastikleri Tanıttı

ZC Rubber, Gelişmiş Performans için Yeni Chaoyang SUV Lastikleri Tanıttı 1

Çinli bir şirket olan ZC Rubber, Chaoyang markası altında crossover ve SUV’ araçlar için özel olarak tasarlanmış iki yeni lastiği piyasaya sürdü. Bunlardan biri olan Chaoyang Arisun 1 SUV lastiği, bu tipte araca sahip olanların konforunu artırmaya odaklanıyor. Sırt oluklarındaki özel çıkıntılar sayesinde bu lastik gürültü seviyelerini etkili bir şekilde azaltarak daha yumuşak ve sessiz bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Chaoyang Arisun 1 SUV ile Geliştirilmiş Güvenlik ve Performans

Chaoyang Arisun 1 SUV lastiği, geniş uzunlamasına oluklara sahip asimetrik bir sırt desenine sahiptir. Bu tasarım verimli su tahliyesine olanak tanıyarak suda kızaklama riskini en aza indirir. Çin’de yapılan bağımsız testler, yeni sırt deseninin ıslak zeminlerde fren mesafesini önemli ölçüde azaltarak sürücüler için daha fazla güvenlik sağladığını doğrulamıştır. Lastiğin blok duvarları arazi çekişini en üst düzeye çıkarmak için kademeli bir desenle tasarlanmıştır ve omuz kulakları arasındaki ek kaburgalar etkili çamur temizliğini kolaylaştırır. Şasiyi taş hasarından korumak için bloklar arasına stratejik olarak yerleştirilen üçgen çıkıntılar uzun ömürlü performans sağlar.

Dayanıklı Yapı Çeşitli Koşullarda Optimum Çekiş ve Yol Tutuş

Özel bir kauçuk bileşimiyle üretilen Chaoyang Arisun 1 SUV lastiği daha fazla dayanıklılık ve daha uzun lastik ömrü sunar. Lastiğin yanakları, yazıların siyah rengini yoğunlaştırarak görünümlerini iyileştiren ileri teknoloji kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca, güçlendirilmiş omuz alanları ile birlikte yeni bir sırt bileşimi, zorlu arazi koşullarında sürüş sırasında kesilmelere ve hasara karşı üstün direnç sağlar. Çeşitli arazilerde olağanüstü performans sağlamak için Chaoyang Arisun 1 SUV lastiği çeşitli tasarım özelliklerine sahiptir. Lastiğin omuzları, yumuşak yüzeylerde çekişi artıran dönüşümlü şekilli çıkıntılarla donatılmıştır. Artırılmış 12,5 mm’lik sırt bloğu yüksekliği lastik ömrünü uzatırken, optimize edilmiş sırt deseni farklı koşullarda yol tutuş kabiliyetini artırır.