Blog

Debica

Debica 1

debica frigo

Son yılların ekonomi tabloları incelendiğinde memleket bazlı grafiklerde Polonya’nın son derece istikrarlı ve başarılı bir yükselme içerisinde bulunduğu gözlemlenebilmektedir. bilhassa geçtiğimiz beş yılda ciddi ve gözle görülmekte ilerlemelerin söz konusu olduğu bu gelişim süreci bir aşırı ekonomik alandaki faaliyetlerinin yanı dizi, ülkemize de bilhassa turizm endüstrisi başta olmak üzere pek çok fazla alanda yansımaktadır.

Polonya’nın bu gelişme süreci içerisinde ekonomisinde güçlenen ve gelişen isimleri arasında 1937 yılında hizmete hükümetin desteği ile başlamış olan Debica da yer almaktadır. bugünlerde üretimini yapmakta olduğu lastiklerin kalitesi yardımı ile Polonya’nın bir numaralı oto lastik firması olmayı başaran Debica, dünya çapında bilinmekte olan ve saygı duyulan şirketler arasında yer almaktadır. 1995 yılı Debica’nın başarıları ve tanınırlığı açısından bir dönüm noktası olmuştur. 1995 yılına dek yaptıkları çalışmalarda başarılı olan firmaya Goodyear Tire ve Rubber Company talip olmuş ve şirketin e.99 gibi ciddi bir orandaki hisselerini satın almıştır. Elbette bu ortaklık borsa piyasalarında Debica hisselerine tavan yaptırmış, markayı bütün dünyaya duyurmuştur.

debica

Bu ortaklık Debica’ya kalitesini ve ürünlerini bütün dünyaya duyurma ve pazarlama imkanı sağlamakla beraber, firmanın Goodyear’dan aldığı veriler ve Ar-Ge destekleri ile çok aşırı daha modern bir üretim ağına da sahip olmasını sağlamıştır. bu günlerde dünya çapındaki en kaliteli tam çelik kamyon lastiklerini, off road tipi araç lastiklerini ve ziraat araçlarının lastiklerini üretmekte ve pazarlamakta olan firmanın bu başarısı üretim teknolojilerine duyduğu talep ve sahip olduğu deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Debica’ya bu denli büyük bir başarı sağlamakta olan büyük vasıta lastikleri firmanın binek otomobil lastikleri konusunda da türlü çalışmalar yapmasında büyük rol oynamıştır. şimdilerde oldukça dayanıklı oto lastiklerinin üretimini yapmakta olan Debica, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde Polonya Bilimler Akademisi Ekonomik Bilimler Enstitüsü’nün desteğini de yanına alarak yenilikçi fikirler ortaya atmaktadır.

ülkemizde de yaygın bir satış ve montaj ağına sahip olan Debica, Goodyear’ın kendisine sunduğu garanti ve servis imkanlarından mantıklı biçimde faydalanmakta ve sunduğu ucuz fiyat alternatifi ile bir çok fazla firma içinde kendisine has bir çizgide ilerlemektedir. tüm üretimlerini uygun ve kalitesiz işçilik mantığı yürüten çin’in aksine Polonya’da gerçekleştirmekte olan Debica, kaliteye verdiği önemi de bu biçimde vurgulamaktadır.