Blog

Falken

Falken 1

falken

Dünya çapında hızlı vasıta sürmek ve spor araçlarla ufak çapta yarışlara katılmak oldukça çok insan için vazgeçilemeyen bir tutkudur. bilhassa sokak ve otoban yarışları gibi illegal yarışlarıyla ünlenmiş olan Japonya’da yüksek performanslı oto lastikler meselesi için ciddi bir gereksinim, ve bu ihtiyaca istinaden talep söz meselesidir.

1983 yılında bu yüksek performans lastiklerinin üretilebilmesi amacıyla Japonya’da Falken firması üretime geçmiştir. şimdilerde ülkenin en ciddi oto lastik üreticileri arasında yerini almış olan Falken, Othsu markası adı altında etiketlendirmekte olduğu yüksek performans lastikleri meselesinde aşırı mühim bir başarıyı elde etmiştir.

Ultra yüksek performans lastiklerine kısaca UYP denmektedir. Falken’in temel üretim ve pazarlama hedefini oluşturan bu UYP lastikleri, motor yarışlarında elde ettikleri başarılar ve deneyimli çalışmalarla tescillenmiştir. fakat Falken, duruma tam olarak uzman bir yaklaşım getirerek, bu başarılarını bir kibir merkezi şekilde görmek yerine, kendisi için yeni tetkiklerin, yeni teknolojilerin çalışmalarına ışık tutacak bir kaynak şekilde kullanmıştır. üretimine geçtikleri UYP lastikleri için yapılan AR-GE çalışmaları yardımıyla, yakıt tüketimini azaltmakta olan, konforu ön plana çıkartan ve zorlu koşullar altında dahi performans düşmesi yaşamayan lastik teknolojileri üretim bandına yansımıştır.

falken lastik

Falken lastikleri ile yarış pistlerinde başarıyı yakalayan sporcular performans kadar dayanıklılığı da sunabilmekte olan firmanın az yakıt tüketimi de sunarak ekonomi ve tabiat sevgisi açılarından da son derece başarılı çalışmalara imza attığını dile getirmektedirler. Falken ise bu başarılı sporcuların bazılarını bünyesine alarak Japonya’da düzenlenmekte olan GT yarışlarında, Dünya Ralli şampiyonasında ve 24 saat sürmekte olan Nürbürgring yarışında başarılar elde ederek, hırs ve kalitesini ortaya koymuştur.

Falken yarış pisti tecrübelerini Azenis serisi lastikleri ile yaşamıştır. Bu tecrübelerin bir meyvesi olarak Falken FK452 spor UYP lastikleri ve lüks otomobiller için kullanıma yönelik lastik serisi şekilde karşımıza çıkmıştır. Elbette çalışmaları arasında ciddi bir yere sahip olan dört mevsim lastikleri meselesinde da başarıyı yakalamakta olan Falken Ziex ZE-912 oto lastik modelleri lüks araçlara hitap etmekteyken, kamyonetlerden Suv tipi araçlara kadar uzanan bir kocaman vasıta kitlesine hitap etmek için de Falken S/Tz04 serisi ile karşımıza çıkmaktadır.