Blog

Goodyear Açıklıyor: Kış Lastikleri Neden Önemli?

Goodyear Açıklıyor: Kış Lastikleri Neden Önemli? 1

7°C ve altındaki sıcaklıklarda sürüş için geliştirilen kış lastikleri, çekiş gücüne öncelik verilerek tasarlanan desenlere sahiptir. Peki, sıcaklıklar düştüğünde kış lastikleri neden önemli? Goodyear kışlık lastikler, en soğuk havaların görüldüğü bu mevsimde zeminle en iyi teması sağlamak için geliştiriliyor. Premium lastik üreticisi, bu lastiklerin beş avantajını özetliyor.

Daha Esnek Kış Lastikleri ile Daha Fazla Yol Tutuşu Sağlar

Kış lastikleri, yaz lastiklerine göre daha yumuşak hamura sahiptir ve yaz lastiklerinden daha esnektir. Yaz lastikleri, 7 dereceden daha soğuk hava koşullarında sertleşmekte ve yol tutuşları azalmaktadır. Goodyear kışlık lastikler ise sıcaklıklar düştüğünde esneklik sağlamak üzere tasarlandığından lastik sırtı büyük oranda zeminle temas hâlinde olmaktadır. Goodyear Winter Grip Teknolojisi ile karlı ve buzlu zeminlerde yol tutuşunu arttırmak için düşük sıcaklıklarda gelişmiş esneklik sağlayan bileşik geliştirilmektedir.

Kış Lastikleri Yüksek Çekiş Gücü için Kılcallara Sahiptir

Goodyear kış lastikleri; sırt blokları üzerinde yüksek derinliklte ve farklı biçimlerde kılcallara sahiptir. Bu çok ince kesikler içerisinde kar depolanmaktadır. Kar tanelerinin birbirine yapışması, yol tutuş performansını arttıran bir etmendir. Bunun yanında; çok yumuşak olan kauçuk bileşiği, buzlu zeminlerde çekiş gücünü iyileştirmektedir. Bu, iki tekerlekten çekişli bir otomobilin dahi zemini çok iyi bir şekilde kavramasını; yaz lastikleri takılı olan 4 tekerlekten çekişli araçlardan fazla güvenlik sunmasını sağlamaktadır.

Kışlık Lastikler Suda Kızaklamaya Karşı Dirençlidir

Daha geniş kanal ve oluklara sahip kış lastikleri, çok daha yüksek tahliye gücüne sahiptir. Goodyear UltraGrip 9+ ve UltraGrip Performance+ kış lastiklerinin özel hidrodinamik olukları, suyu hızla lastik temas yüzeyinden uzaklaştımaktadır. Goodyear kışlık lastikler, böylece suda kızaklama riskine karşı yüksek direnç sağlamaktadır. Hem ıslak hem sulu, erimiş karla kaplı zeminlerde çekiş gücünü iyileştirmektedir. Peki, suda kızaklama nedir? Suda kızaklama yolda su birikmesi durumunda lastiğin zeminle temasını kaybetmesi durumudur. Suda kızaklama durumunun önlenmesi için lastik deseni kadar diş derinliği de önemlidir. Aynı zamanda sürücüler, kış aylarında sürüş kurallarına dikkat etmeli; su birikintileri ile kaplı zeminlerde hızlanma, ani manevra yapma ve frenleme gibi hareketlerde bulunmamalıdır.

Goodyear Kışlık Lastikler ile Fren Mesafesi Kısalmaktadır

Goodyear Snow Protect Teknolojisi gibi özel teknolojiler, karla kaplı zeminlerde fren mesafelerini kısaltmaktadır. Yeni Goodyear UltraGrip Performance+ Traction Protect Teknolojisi vb. teknolojiler ile geliştirilmiştir. Goodyear kışlık lastikler, lastik şeklinin korunmasını sağlayan özel bir reçine içeriğine sahiptir. Bu, lastiğin frenleme kuvvetlerini yola daha iyi iletmesini sağlamaktadır. Goodyear kış lastiği, böylece Auto Bild dergisi testinde en yakın rakibine kıyasla ıslak ve kuru zeminde 1,5 metreye dek daha kısa fren mesafeleri sunmuştur.

Goodyear EMEA Tüketici Lastikleri Bölge Teknoloji Direktörü Laurent Colantonio: “Goodyear UltraGrip kış lastikleri ailesinin temel faydaları ve benzersiz özellikleri, daha soğuk koşullarda daha iyi sürüş güvenliği sağlayarak tutarlı, gelişmiş performans sunar.”