Blog

Goodyear Çevre Dostu Karbon Karası Geliştirecek

Goodyear Çevre Dostu Karbon Karası Geliştirecek 1

Dünya devi lastik ve kauçuk üreticisi Goodyear ile Monolith iş birliği duyuruldu. İki firma, lastik üretiminde metan ve / veya biyometan kaynaklı karbon karası geliştirilmek için çalışacak. Bu karbon karası materyalinin potansiyel olarak nasıl kullanılabileceği araştırılacak. Premium lastik üreticisi, bu sayede üretimde daha sürdürülebilir malzemeler kullanma ve geliştirme çalışmalarını hızlandırıyor. Goodyear, lastik sektörü içerisinde plazma bazlı metan piroliz işlemiyle üretilen karbon karası formunu kullanmaya başlayan ilk firmalar arasında yer alıyor.

Goodyear Sürdürülebilir ve Yüksek Kaliteli Lastikler Üretiyor

Goodyear Küresel Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Teknoloji Baş Sorumlusu Chris Helsel, bu yeni karbon karası anlaşması hakkında görüşlerini açıkladı. Helsel, premium lastik markasının materyal seçiminde sürdürülebilirlik ve olumlu etki sağlamak için çalıştığını söyledi. Helsel’a göre Monilith ile kurulan ortaklık, geleceği iyileştirmek amacıyla yüksek kaliteli lastiklerde sürdürülebilir malzemelerin nasıl kullanıldığının iyi bir örneği.

Premium Lastik Markası Kaliteli ve Sorumlu Üretimden Yana

Monolith kurucu ortağı ve CEO’su Rob Hanson da işbirliği hakkında açıklama yaptı. Hanson, daha sürdürülebilir lastik üretimi hedeflerine katkı sağlamak için Goodyear ile çevre dostu ve yüksek kaliteli karbon karası için ortaklık kurmaktan gurur duyduklarını söyledi. Premium lastik üreticisinin “sorumlu yaklaşım ile üretilmiş kaliteli ürünler” konusunda tutkularını paylaştığını belirtti. Açıklamaya göre; Rob Hanson, lastik sektörü içerisinde sağladığı gelişmeyi görmeyi heyecanla bekliyor.

Karbon Karası Nedir?

Karbon karası, lastik üretimi için kullanılan ana malzemelerden biri. İs karası olarak da bilinen bu materyal, lastik sektörü içerisinde ürüne daha fazla dayanıklılık sağlamak için kullanılıyor. Aynı zamanda dönme direncini de azaltıyor. Bu materyal, tipik olarak bir binek otomobil lastiği ağırlığının %15 ila 20’sini oluşturuyor. Karbon siyahı, normalde atık petrol ve kömür katran yağının yakılmasıyla ortaya çıkarılıyor. Goodyear ise temiz hidrojen ve malzeme üretimi konusunda lider olan Monolith ile daha sürdürülebilirlir yöntemlerle üretim sağlamak için işbirliği kuruyor. Monolith, metan pirolizi için yenilenebilir enerjiden yararlanıyor. Bağımsız uzmanlar tarafından yapılan teste göre bu işlem, lastik kullanım ömrü üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu gibi C02 emisyonlarını da azaltıyor. ABD’li premium lastik üreticisi, tüm bu üstün nitelikleri nedeniyle Monolith ile işbirliği gerçekleştiriyor.