Blog

Goodyear Kaplanan Uçak Lastikleri ile Döngüsel Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Goodyear Kaplanan Uçak Lastikleri ile Döngüsel Ekonomiye Katkı Sağlıyor 1

Hükümet düzenlemelerinin sıkılaşması ile birlikte havacılık endüstrisi de iklim değişikliği ile ilgili küresel zorluklarla yüzleşiyor. Bu nedenle orijinal ekipman üreticileri ile ticari havayolları sürekli olarak hava seyahatinin etkilerini dengelemek için stratejiler arıyor. Goodyear, çevre yasalarına uygun operasyonlar yürütme, çevre yönetim sistemlerini iyileştirme ve kaynak azaltma stratejilerinin yanında lastik kaplamanın da havacılık endüstrisine ve döngüsel ekonomiye çok sayıda çevresel fayda sağladığını söylüyor.

Hâla Kullanılabilir Olan Karkas Goodyear Tarafından Değerlendiriliyor

Bir uçak lastiğinin dişleri aşındığında veya maksimum iniş sayısına ulaşıldığında lastik karkası hâla kullanılabilir durumda oluyor. Bunun için dişleri aşınan lastiklerin karkasları, çöp yerine 12 defaya dek kaplanabilecekleri Goodyear tesisine gönderiliyor. Bu süreç, sürdürülebilir taşımacılığa birçok yönden katkıda bulunuyor.

Goodyear Doğal Kaynak Tüketimini %70 Oranında Azaltıyor

Goodyear Aviation’ın EMEA bölgesindeki genel müdürü Loïc Ravasio:

“Kaplama lastiklerin kullanımı, hava yolu şirketlerinin ticari performans veya konfor kaybı olmaksızın lastiklerin ömrünü uzatmalarını ve karbon ayak izlerini azaltarak operasyonel maliyetlerini optimize etmelerini sağlıyor. Goodyear, lastikleri kaplayarak nakliye ortaklarına yeni bir lastikle olduğu gibi yüksek seviyede güvenlik, sağlamlık ve performans sunuyor. Bunu yaparken doğal kaynakların % 70 oranında daha az tüketilmesini sağlayabiliyor.

Havacılık alanındaki lastiklerinin kaplanması, ekonomi ve sürdürülebilirlik açısından en iyi çözüm. İş ortaklarımızın kârını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda çevreyi korumak için hammadde inovasyonunu ve tüketimi optimize etmeyi sağlıyor. Bu, sürdürülebilir ulaşım için büyük bir adım.”

Ömrünü Tamamlayan Karkaslar ve Kauçuk da Geri Dönüştürülüyor

Goodyear, havacılık alanında kullanılan karkasların ömrünün sonuna ulaştığında tarım alanları ve limanlardaki daha az zorlu uygulamalarda yeniden kullanıldığını belirtiyor. Kaplama işlemlerinden kalan kauçuk ise spor sahaları ve oyun alanı zeminlerinde kullanılmak üzere geri dönüştürülerek veya çimento fabrikaları için bir enerji kaynağı olarak kullanılarak yeniden hayat kazanıyor.

Goodyear Uzun Süredir Sürdürülebilirlik Alanına Odaklanıyor

Goodyear’ın uçak lastiklerinin kullanım ömrünü uzatma konusundaki 90 yılı aşkın tecrübesiyle, lastik kaplama konusundaki devam eden taahhüdü, şirketin sürdürülebilirliğe uzun süredir verdiği önemin bir kanıtı niteliğinde. Sürdürülebilir taşımacılığa olan odaklanma, Goodyear’ın yüksek öncelikli sürdürülebilirlik konularını yönetmek için sunduğu “Daha İyi Gelecek” isimli kurumsal sorumluluk çerçevesinin bir parçası. Goodyear bu çerçevede dört temel unsura odaklanıyor: “Sürdürülebilir Kaynak Kullanımı, Sorumlu Operasyonlar, Gelişmiş Mobilite ve İlham Veren Kültür”