Blog

Goodyear’dan Kamyonlar için Kış Önerileri

Goodyear’dan Kamyonlar için Kış Önerileri 1

Kış aylarında hava koşulları, kaygan yollar veya sınırlı görüş mesafesinden dolayı sürücülere ve profesyonel sürücülere meydan okuyabiliyor. 2019’da, İspanya’da şiddetli hava uyarıları olan ve yalnızca kar zincirleriyle geçilmesine izin verilen 100’de fazla yol bulunuyordu.Benzer şekilde Fransa’da da şiddetli hava koşulları nedeniyle 3,5 tonun üzerindeki araçlara sollama yasağı getirildi. Ancak kamyonlar için sorun yaratabilecek tek şey karlı ve buzlu zeminler değil. Avrupa’nın diğer bölgelerine göre genellikle daha ılıman koşulların görüldüğü Birleşik Krallık’ta bile kış aylarında yollar genellikle tıkalı ve yağmurlu hava, fren mesafelerini önemli ölçüde uzatıyor. Goodyear kamyonların kış aylarının üstesinden gelebilmeleri için ticari araç kullanıcılarına bir dizi hatırlatma yapıyor.

Filolar Kış Aylarına Hazırlıklı Olmalı

Goodyear, kış ayları öngörülemeyen her türlü hava ve yol koşulunu ortaya çıkarabileceğinden, kış gelmeden tüm kamyonların kontrol edilmesini tavsiye ediyor. Bu, tüm araçların hazır olduğundan emin olmak için Eylül ayından itibaren kapsamlı kontrollerin yapılması anlamına geliyor. Stokta parça bulundurmak, filoların kış aylarında çalışma süresini en üst düzeye çıkarmasına da yardımcı olabiliyor. Arızalandığı takdirde lastik gibi ekstra malzemeleri beklemek, kış aylarında hareketliliğin sekteye uğramasına sebep olabiliyor.

Kışa Özel Rutin Kontroller Aksatılmamalı

Goodyear, hava durumu ne olursa olsun kamyonların yoluna devam edebilmesi için belli bir rutinin uygulanmasını tavsiye ediyor. Bu kontroller, lastik diş derinliği ve basınç kontrolü ile frenler ve sıvıları içeriyor. Araçta bir sorun olduğunda tüm sürücülerin bilgilendirilmesi, depoların kış aylarında hareketliliği üst düzeye çıkarmak için bu sorunları tanımlamayı ve incelemeyi kolaylaştırması gerekiyor. Büyük filolar için, lastik ve araç izleme teknolojileri, kontrolleri hızlı ve pratik hâle getirebiliyor.

Doğru Lastikler Kullanılmalı

Lastik yanağındaki 3 Zirveli Dağ Üzerinde Kar Tanesi işaretlemesi, lastiklerin kış koşullarında kullanım için Avrupa standartlarını karşıladığı anlamına geliyor. Bu lastikler, koış aylarında fren mesafesini azaltarak güvenliği artırıyor. Kasım 2012’den itibaren, 117 nolu UNECE Yönetmeliği, kış koşullarında kullanılacak lastiklerin kış koşullarında asgari düzeyde frenleme ve çekiş gücü sağlamasını gerektiriyor. Testleri geçebilen lastikler, 3PMSF sembolü ile işaretleniyor.