Blog

Nokian Lastik Güvenliği Araştırması

Nokian Lastik Güvenliği Araştırması 1

Nokian Lastikleri tarafından yapılan araştırmaya göre yollardaki aşınmış lastik sayısı endişe verici derecede yüksek. Sürücüler, yalnızca lastik diş derinliği ciddi bir şekilde azaldığında yeni lastik satın alıyor. Ancak uzmanlara göre her zaman güvenlik öncelik olmalı. Finlandiyalı üretici, premium lastik seçeneklerinin güvenlik ve dayanıklılık özelliklerini bir arada sunduğunu belirtiyor.

Güvenlik, yeni lastik satın alan sürücüler için bir numaralı özelliktir. Diğer önemli özellikler arasında dayanıklılık, düşük yakıt tüketimi, düşük gürültü ve düşük maliyet sayılıyor. Bu, Nokian Lastikleri tarafından yaptırılan bir ankette (YouGov Mart 2021) açıkça ortaya koyuluyor. Çalışma; Almanya, Kuzey İtalya, Rusya, İsveç ve Finlandiya’da gerçekleştirildi. Her ülkede lastik alımına katılan 1.000 binek araç sürücüsü anketi yanıtladı.

Lastik Diş Derinliği En Az Kaç Olmalı?

Nokian Lastikleri araştırması, her dört sürücüden birinin lastikleri yalnızca yasal diş derinliğine ulaştığında değiştirdiğini belirtiyor. Araştırma, her dört sürücüden birinin sadece diş derinliği minimum yasal değere ulaştığında kış lastiği satın alacağını gösteriyor. Aynı zamanda ankete katılanların yaklaşık dörtte biri, sadece güvenlik özelliklerinin azaldığını fark ettiğinde alışveriş yapıyor. Dört mevsim lastik kullanan sürücüler, bu araştırmaya dâhil değil. Nokian Lastikleri Teknik Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Matti Morri, sonuçlar hakkında endişeli.

Morri: “Lastiklerinizi asla tamamen tüketmemelisiniz. 4 milimetrelik diş derinliği, lastiklerinizi değiştirmek için makul bir sınırdır. Diş derinliği, 4 mm’nin aşağısına düştüğünde lastik özellikleri özellikle suda kızaklama açısından değişkenlik gösterebilir. Çok düşük diş derinliği de delinme hasarı riskini arttıracaktır”.

Dayanıklı Lastik Nasıl Seçilir?

Nokian Lastikleri, öncelikle satın alım sırasında daha uzun lastik ömrü sunan ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Üreticiye göre premium lastikler, ucuz alternatiflerine göre çok daha yüksek mukavemetli materyallerden üretiliyor. Nokian’ın hafif ticari ve SUV lastik seçeneklerinde savunma ve havacılık sanayisi alanında da sıklıkla kullanılan Aramid Teknolojisi’nden yararlanılıyor. Böylece lastikler, hasar almaya karşı daha dayanıklı hâle geliyor ve lastik ömrü uzuyor.

Lastik Ömrü Nasıl Uzatılır?

Nokian Lastikleri, lastikleri daha uzun süre kullanmak için de ipuçları sunuyor. Markanın araştırmasına göre; sürücülerin %75’inden fazlası lastikleri evlerinde saklıyor. Finlandiyalı premium lastik üreticisi, bu nedenle lastiklerin serin ve kuru bir ortamda saklanması gerektiğini hatırlatıyor. Bununla birlikte; markaya göre lastik ömrü, rotasyon işlemi ile de iki katına çıkabiliyor. Lastik rotasyonu, ürünün desen tasarımına göre değişkenlik gösterse de genellikle öndeki lastikler ile arkadakilerin yerinin değiştirilmesi ile gerçekleştirilebiliyor.