Blog

Oto Lastik Etiketleri için Denetimler Sıkılaşıyor

Oto Lastik Etiketleri için Denetimler Sıkılaşıyor 1

Today’in haberine göre Avrupa oto lastik etiketleri için testler sıkılaşacak. Islak zemin yol tutuşu testi, sadece yeni değil, diş derinliği 2 mm’ye düşmüş lastikler ile de gerçekleştirilecek. Böylece dişler aşınmış durumdayken de lastik ıslak zemin performansı test edilebilecek. Bu yeni uygulama, birçok premium lastik markası tarafından da destekleniyor.

Oto Lastik Etiketleri Kullanılmış Lastik Performansını da Gösterecek

Oto lastik etiketleri için bu yeniliği Bridgestone, Continental, Goodyear, Michelin ve Nokian gibi premium lastik markaları da destekliyor. Hâlihazırda oto lastik etiketleri üzerinde yeni lastiklerin ıslak zemin yol tutuşu için derecelendirme bulunuyor. Bununla birlikte minimum yasal diş derinliği, birçok ülkede 1,6 mm. Sürücülerin birçoğu ise 1,6 mm’ye ulaşmadan 3-4 mm’de lastikleri değiştiriyor. Çünkü lastiklerin yasal sınıra yaklaşırken makul bir performans sağlayıp sağlamayacağı kestirilemiyor. Bu nedenle aşınmış lastikler için ıslak zemin performansı değerlerini görmek de sürücüler için oldukça önemli.

Islak Zemin Performanı Uzun Ömürlü mü Görülebilecek

Fransız premium lastik markası Michelin, yeni uygulamanın destekçileri arasında. Ürünlerinde “Uzun Ömürlü Performans” mottosunu vurgulayan marka, son yıllarda sunulan birçok ürünü için 1,6 mm’ye kadar kullanımı öneriyor. Michelin, Avrupa’daki tüm otomobil sahiplerinin yasal sınıra kadar kullanması halinde değiştirilecek lastik sayısının yılda 128 milyon adet azalacağını belirtiyor. Markanın gerçekleştirdiği çalışma, bu sayede milyonlarca euro tasarruf sağlanacağını ve emisyonların azalacağını gösteriyor. Yeni etiketleme ile aşınmış durumda iyi ıslak zemin performansı gösteremeyen lastiklerin piyasadan silineceği düşünülüyor. Yeni oto lastik etiketleri sistemi ile hem yollardaki güvenlik seviyesi artacak hem de tasarruf sağlanacak.

Yeni Oto Lastik Etiketleri 2024’te Zorunlu Olacak

Yeni yürürlüğe girecek oto lastik etiketleri standardı, 2024’te pazara giren tüm binek araç lastikleri için zorunlu hale gelecek. Temmuz 2026’da piyasada bulunan tüm lastiklerin buna uyması gerekecek. Ayrıca ticari araç lastiklerinin de gelecekte yeni standartlara göre değerlendirilmesi düşünülüyor. Premium lastik performansı sunan lastikler, etiketlerden görülebilecek. Islak zemin performansı frenleme / yol tutuşu testleri, aşınmış ve yeni lastikler ile gerçekleştirilecek.